Proximity card/badge ve Smart Card arasındaki farklar

Proximity card veya proximity badge, okuyucuya değdirilmeye ihtiyaç duymadan yakın temas ile okunabilen temassız kart teknolojisidir. Proximity card’a yerleştirilen mikroçip kart okuyucunun kartın kimlik numarası ile kart okuyucu tesis kodu numarasının uzak bir bilgisayar ile doğrulanarak eşleşmenin sağlandığı metod ile çalışır. Bu sistem proximity card’daki sadece veriyi yani kimlik numarasını okur ancak karta herhangi bir yazma işlemi yapmaz. Bu sebeple de kartta dahili bir bellek bulunmaz. Yaygın olarak kapı giriş çıkış doğrulamaları için kullanılır.

Smart card sisteminde kartın içine yerleştirilmiş olan mikroçip ve hafıza sayesinde kartta kimlik tanımlama, kimlik doğrulama yapılabilir ve kartta bilgi depolanabilir. Akıllı kartların üç ana işlevi vardır:
-kimlik doğrulama
-kişisel bilgilerin depolanması
-veri saklama
Akıllı kart, kart okuyucusu ile kart okuyucu yazılımı arasında ekstra bir “el sıkışma” yaratan çoklu kimlik bilgisiyle programlanabilir. Akıllı karttaki hafıza ayrıca bir nakit kartı veya ön ödemeli üyelik kartı olarak kullanılmak üzere programlanabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*