Hangi programlama dilini öğrenmeliyim?

Endüstri 4.0 nesnelerin interneti çağına hızla adapte olma yolunda ilerliyoruz. Nesnelerin interneti kavramı beraberinde akıllı cihaz, akıllı ev, akıllı şehir uzayıp giden listeyi de beraberinde getiriyor. Bu gelişmeler beraberinde değişimi de getiriyor, kimi meslek dalları yitip giderken yeni meslek alanları doğuyor.

Kodlama, programlama artık okul öncesi eğitim programları içerisinde bile yer alıyor. Çocukların erkenden algoritma mantığı ile tanışması kodlamaya adım atması esasında oldukça umut verici. Hem umut verici belki başka açılardan değerlendirildiğinde de korkutucu olabilir. Fizik ve matematik fen bilimlerinin temelini oluşturan bu derslerde pek çok şeyin soyut olması, havada kalmasının yanı sıra kodlama ile günlük yaşamda kullanılabilecek bir takım programların, oyunların yapılması hem çocukları yüreklendiriyor hem de öğrenimi daha zevkli hale getiriyor.

Çocuklar daha okul öncesinde tanışırken kodlama ile yetişkinlerde durum daha farklı. Kimileri bazı programlama dillerini lisede az buçuk tanışmış ancak pek çok havada kalmış, kimileri de mühendislik fakültelerinde öğretilen C, Matlab gibi dilleri dersleri geçebilmek adına zoraki öğrenmiş. Günümüzde programlamanın ne derece önemli bir hale geldiğinden uzun uzun bahsetmeye gerek yok. Bu yazıyı okuyorsanız zaten bir programlama dili öğrenmenin ne derece önemli olduğunun farkına varmışsınız lakin hangi programlama diline eğilmeniz gerektiğinin yanıtını arıyorsunuz.

Değerlendirme yapmadan önce IEEE’nin yaptığı analizin sonuçlarının bir kısmını paylaşıyorum.

1.Python
2.C
3.Java
4.C++
5.C#
6.R
7.JavaScript
8.Php
9.Go
10.Swift
11.Arduino
12.Ruby
13.Assembly
14.Scala
15.Matlab
16.HTML
17.Shell
18.Perl
19.Visual Basic
20.Cuda

İş dünyasında en çok yazılımcı aranan diller ise aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır.

1.Java
2.C
3.Python
4.C++
5.JavaScript
6.C#
7.PHP
8.HTML
9.Ruby
10.Swift
11.Assembly
12.Shell
13.Scala
14.R
15.Perl
16.Sql
17.Matlab
18.Go
19.Objective-C
20.Visual Basic

Şimdi bu liste üzerinden değerlendirecek olursak, Java platform bağımsız bir dil olmasının yanı sıra Android işletim sistemli telefon ve tabletlerdeki uygulamaların da temelini oluşturduğundan ötürü listede başı çekmektedir. Nesne tabanlı bir dil olan Java için geliştirme ortamlarını da ücretsiz edinebiliyorsunuz. Eclipse IDE for Java Developers, Netbeans geliştirme ortamlarını ücretsiz kullanabilirsiniz.

C en eski programlama dillerinden olup derlenmeden çalışmayan bir dil olmasına karşın günümüzde hala yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Java, Python, C++, C#, Visual Basic derlenerek çalışan diller arasındadır. Perl, PHP, R, JavaScript, Matlab ise yorumlanarak çalışırlar.

R dili, istatistiksel hesaplama ve grafik işlemlerinde kullanılabilir. Veri işleme, veri madenciliği, veri analizi ve istatistiksel raporlama ile ilgili işlemlerde büyük kolaylık sağlar.

GO programlama dili Google tarafından 2009 yılında geliştirilerek piyasaya sürüldü. Go dili Google ürünlerinde yoğun olarak kullanılıyor. GO dili statik olarak yazılmış, eş zamanlı, derlenmiş bir programlama dili olup, büyük firmaların günlük olarak karşılaştıkları programlama konularını yönetmek amacıyla yaratılmıştır.

C# arkasından Microsoft desteğinin olduğu görsel ve nesne tabanlı bir programlama dilidir. Visual Studio üzerined kolayca öğrenilerek kullanılabilir. Pek çok bilgisayar programcılığı bölümünde ders olarak okutulan C# ile pek çok takip, yönetim uygulaması yapılabilmektedir. Visual Studio eklentileri sayesinde raporlama ve çoklu platform desteği de bu dili oldukça cazip hale getirmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*