A’dan Z’ye 21 gün bedelli askerlik Mutlaka Okuyun

Bir mühendisin gözünden bedelli askerlik. Bedelli askerlik için gereken malzemeler. Tüm yönleriyle A’dan Z’ye bedelli askerlik. Bu yazıyı okumadan askere gitmeyin! Bedelli askerliğin incelikleri, yapmanız ve yapmamanız gerekenler, başından sonuna bedelli askerlik hakkında her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Askerlik yeri açıklandığında Bayburt’u görünce gerçekten hayal kırıklığına uğramıştım. Çevremdeki insanlar, Ege, Akdeniz, Marmara, İç Anadolu bölgelerindeki şehirlere gidecekken bana Bayburt gibi ücra sayılabilecek bir yerin çıkması gerçekten sinir bozucu idi. Evet çarşı izni yoktu, ha Bayburt olmuş ha başka şehir diyebilirsiniz ancak ne var ki giderken de dönerken de ulaşımın nispeten zor olduğu bir şehirdi Bayburt. Bununla birlikte kışı oldukça çetin geçen, yollarında kar ve buz eksik olmayan bir şehirdi. Tecrübeler, tavsiyeler gelsin bakalım.

Öncelikle “Sevk Tarihi” denen tarihin aslında sizin için pek bir şey ifade etmediğini söylememde yarar var. Önemli olan tarih “Teslim Tarihi”dir. Çünkü Milli Savunma Bakanlığı’nın sizin birliğe ulaşmanız için öngördüğü süre sizin için farklı olabilir. İstanbul’da ikamet eden biri için Bayburt’a ulaşım süresi 3 gün olarak hesaplanmıştır. İlk kritik bilgi geliyor. Sevk tarihiniz 10.01.2019, birliğe teslim olmanız gereken tarih de 12.01.2019. Siz 12.01.2019 tarihinde akşam 17.00’a kadar hiçbir sorun ile karşılaşmadan teslim olabilirsiniz. Ancak o gün bitmeden akşam geç saatte de gitseniz sorun olmayacaktır. Önce teslim olursanız daha çok eğitim yaparsınız, daha çok silah altında kalırsınız. İzin verilen son ana kadar gitmemenizi öneririm şayet birliğe ilk olarak teslim olma ihtimaliniz yok ise. Neden ilk olarak teslim olma ihtimaliniz yok ise dedim, çünkü birliğe o celpte ilk teslim olan kişi yemin töreninde yaş kütüğüne plaket çakar, konuşma alır ve bazı birliklerde ödül bile verilir.

Birliğe girdiğinizde nizamiyede sizden sevk belgenizi alırlar o sebeple kolay ulaşabileceğiniz bir yere koymanızda yarar var. Nizamiyeden sonra ilk kayıt işleminizi yapacağınız yere yönlendirilirsiniz. Kayıt için gittiğiniz binada valiz ve üst araması olacaktır. Ancak çok detaylı, tüm eşyaları dökmeniz gereken bir arama olmuyor genellikle. (Bayburt’ta öyleydi, başa birliklere giden arkadaşlarım da bu bilgiyi doğruladı) Arama sırasında yiyecek, içecek, çerez, ilaç, akıllı telefon, akıllı telefon şarj aleti, kameralı telefon ve simkart bulurlarsa direk alırlar ve emanete kaldırılır. Benim tavsiyem sim kartınız birliğe girişte cebinizde tek başına gizlice dursun. Eğer yanınızda var mı diye sorarlarsa da yanıt verip vermemek sizin tercihiniz. Ağrı kesici, ateş düşürücü, soğuk algınlığı, kas gevşetici gibi ilaçları yanınıza almanızda yarar var çünkü revire gidip bu ilaçları yazdırdığınızda ilaçlara ulaşmanız 3 günü bulabiliyor. Bu ilaçları yanınızda götüreceğiniz eşofmanın cebine veya iç içe koyduğunuz çorapların içine kutularından çıkararak koyabilirsiniz. Çoğu birlikte askere uygun telefon ve askercell satışı kayıt günlerinde satılıyor. Askercell (bildiğiniz Turkcell hattın arama yapma saatleri yönünden kısıtlanmış şekli) 70 TL, askere uygun telefon da 70-100 TL arası bir bedel ile oradan satın alınabiliyor. Tercih sizin isterseniz uygun bir telefonu kendiniz önceden temin edebilirsiniz ya da birliğe gidince yeni bir Askercell hat ve telefon satın alabilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim Bayburt için eğer size verilen numara tek ise ranzada üst yataktasınız, çift ise alt yataktasınız demektir. Örneğin; kayıtta size verdikleri numara 1165 ise üst ranzadasınızdır.

Hafta sonu ve akşamları dinlemek için yanınıza küçük bir radyolu mp3 player ve kulaklık alabilirsiniz. İşinize çok yarayabilir. Bununla birlikte kitap okumayı seviyorsanız -sevmeseniz bile güzel bir oyalanma aracı olabilir- kitap getirin, 2-3 kitap bitirmeniz ihtimaller dahilinde.

Yine çantanızın içine çok bariz görünmeyecek şekilde en 2 rulo tuvalet kağıdı koyun. Çünkü kesinlikle tuvalet kağıdı bulamayacaksınız hatta bazı birliklerde tuvalet tıkanmaları sebebiyle içeri tuvalet kağıdı sokmak bile yasak. Kağıt mendil ve ıslak mendil kantinde satılıyor ancak temkinli olmakta yarar var. Yanınızda kağıt sabununuz olursa hijyeninizi yabana atmamış olursunuz. Kozmetik dükkanlarından, eczanelerden temin edebilirsiniz.

El kremi, Pantenol içerikli bir krem, topuk yara bandı, deodorant yanınızda bulundurmanızda faydalı olabilecek kişisel bakım ürünlerinin başında geliyor. Tıraş için kaliteli bir jilet ve tıraş köpüğü getirebilirsiniz ancak kantinde mevcut.

Eğer sesten etkilenen bir yapınız varsa 20-50 kişilik koğuşlarda uyumakta oldukça zorlanabilirsiniz. Konuşanlar, horlayanlar, gece dolabını açanlar, tuvalete kalkanlar sizi uykunuzdan uyandırma potansiyeline sahip kişilerdir. Bunun kaliteli bir kulak tıkacı ve terletmeyen bir uyku göz bandı alırsanız daha rahat ve kaliteli uyuyabilirsiniz.

Yanınızda içinde para olan bir banka kartı veya düşük limitli kredi kartı mutlaka olsun. Kantin alışverişlerinde çok lazım oluyor. Hattı bazı birliklerde nakit para kullanamıyorsunuz. Bazı birliklerde de içecek otomatları olduğu için yanınızda bozuk para bulundurmanız yararınıza olacaktır. (30 adet 1 TL gibi.)

Botlarınızı her gün boyamanız istenir ancak boyamaktansa ıslak mendille silmek daha kolay geliyor. Ben botlarımı sadece iade edeceğim son gün boyadım ve öyle teslim ettim onun dışında hep ıslak mendil ile silerek kullandım. Bazı birliklerde binaya girmeden botu yıkama ya da fırçalama imkânınız olabilir ancak hepsinde mevcut olacağını sanmıyorum. Botları tuvalette ya da banyoda yıkamak yasak.

Gece yatakta giymek için ve tatil günlerinde dışarıda ya da içerde rahatça dolaşmak için bir eşofman ve spor ayakkabı götürmelisiniz. Bedelli askerlere eşofman ve spor ayakkabı verilmiyor. Duş için terlik götürebilirsiniz ancak kantinde satılıyor. Duş demişken, duş havlusu getirmeyi de unutmayın. Ben bornoz götürdüm çok rahat ettim. J

Çoğu birlikte dolapları kilitlemeye komutanlar izin vermiyormuş ancak biz Bayburt’ta hem dolabımızı hem de ayakkabılığımızı kilitledik.

Bere, eldiven ve boyunluk kendiniz aldıysanız bile tek tip olması açısından eğer tüm takımınki aynı değilse takmanıza izin vermeyebilirler. Bu sebeple kantinde satılan yeşil bere, eldiven ve boyunluktan hepimiz aldık ve onları kullandık. Oldukça sıcak tuttu ve parça başı sadece 6.50-7 TL idi.

Soğuk bir şehre gidiyorsanız mutlaka içlik alın. Çünkü askeriye içlik vermiyor, kantinde de her zaman bulamayabilirsiniz. Termal alt-üst içlik ve termal çorap, bot için tabanlık yanınıza mutlaka almanız gereken ürünler.

Kantinde sigara satılıyor ancak sigara markaları kısıtlı. Kartonla sigara getirmenize izin vermeyebilirler, şayet ilk aramadan geçse bile dolapta çoklu sigara ile yakalanmak sıkıntı olabilir. Zaten dolapları kilitlemeye izin vermezlerse de çalınabilir. Bayburt’ta dolabınızı kilitleyebildiğiniz için 3-5 kutu sigarayı valizinize yayarak içeri sokabilirsiniz.

Şimdi birkaç öneride bulunacağım. Bunlar oldukça göreceli olmakla birlikte size büyük kolaylık sağlayabilir. Yanınızda sağlam orta boyut bir sıcağa dayanıklı plastik bardak getirebilirsiniz. Lekeli ve el yakan metal bardak ile çay içmekten çok daha iyi olacağı kesin. Bunun yerine dilerseniz tek kullanımlık çoklu karton bardak da işinizi görebilir. İçecek konusunda özel tercihleriniz varsa, sallama çay, çözünebilir kahve gibi ürünler getirerek hem kahvaltıda hem de normal zamanda kantinden yalnızca sıcak su alarak tüketebilirsiniz. Kantinde sıcak ve soğuk içecek çeşitleri her zaman olmayabiliyor.

Mıntıka temizliğinde çöplere elinizi sürmek istemiyorsanız bir miktar pudralı lateks eldiven getirebilirsiniz.

Askerlikte Mehmetçik Yaşam Sigortası yaptırmak isteyip istemediğiniz sorulur. Mehmetçik Yaşam Sigortası, vefat teminatı ve kaza sonucu tam ve kısmi maluliyet teminatından oluşur. 30 TL karşılığında bu sigortayı yaptırabilirsiniz. Vefat ve maluliyet durumunda en fazla 30.000 TL ödeme yapılır. Herhangi bir hastalık ve tedavi gideri karşılaması söz konusu değildir. Yalnızca vefat ve maluliyet durumlarında ödeme yapar. Yaptırmak zorunda değilsiniz.

 Askerde doğum yılınıza göre tetanoz ve kızamık aşısının her ikisi veya sadece tetanoz aşısı yapılıyor. Eğer geçen 5 sene içinde tetanoz aşısı yaptırdıysanız aşı kartınız da var ise mutlaka yanınızda bulundurun. Aşı kartınız olmasa bile kendi rızanızla aşı olmak istemediğinizi beyan ederek aşı olmama hakkınız var. Eğer illa bir gerekçe isterlerse alerjiniz olduğunu söyleyebilirsiniz. Akabinde size bir dilekçe doldurtup imzalatıyorlar.

Künye yaptırmak isteyenlerden 7.5 TL topluyorlar. Bu ücret karşılığında isminiz, TC kimlik numaranız, kan grubunuz ve şehir bilginizin yer aldığı künye yaptırıyorlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*